Değerli Uzlaştırmacı Meslektaşlarım, 

Bilindiği Üzere 24.11.2016 tarihinde 6763 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun ile uzlaştırma kurumunda köklü değişiklikler yapılmıştır. Bu yeniliklerden en önemlisi uzlaştırma sürecinin icrasında yalnızca bu  konuda eğitim almış ve akabinde  sınavı kazanmış uzlaştırmacılar tarafından yapılması benimsenmiştir.

Bizlerde  süreç henüz eğitim aşamasında iken, 27 arkadaşımızla bir araya gelip toplantılar gerçekleştirdik.  Toplantı neticesinde alınan karar, uzlaştırmacı arkadaşlar ile  bir araya gelmek ve birlikte hareket edebilmek  için  hızlı bir şekilde dernek kurmak ve sınav sonucu açıklanana kadar alt yapıyı hazırlamak oldu.


Aralık 2017 tarihinde derneğimiz resmiyet kazandı.  Derneği kurduktan sonra, eğitim almış ve sınava konsantre olmuş arkadaşları rahatsız etmemek adına derneğimizle ilgili duyuruya çıkmadık. Fakat fayda sağlayacak çalışmalar yapmak gerektiği bilinci ile hareket ettik ve ilk iş olarak   Alternatif Çözümler Daire Başkanı ile görüşme gerçekleştirdik. 21 Şubat 2018 tarihinde ekip olarak Sayın Daire Başkanımız Orhan CÜNİ Bey ve Tetkik Hakimi Merve ÖZCAN Hanımefendi  ile görüşme gerçekleştirdik.

Son derece faydalı geçen bu görüşme neticesinde kazanan uzlaştırmacılara Derneğimiz ve Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı ile Ortaklaşa  İstanbul’da Eğitim semineri düzenlemek ve ileride doğabilecek sıkıntılar açısından  istişare halinde olmak üzere sözleştik. Daha sonra  28 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesinde, Büro-Memur Sen tarafından düzenlenen, "Uzlaştırma Hususunda Yapılan Yasa Değişiklikleri, Karşılaşılması Muhtemel Sorunların Giderilmesi, Sıkıntıların Çözümü Noktasında Yapılacak Değerlendirmeler “ konulu panele katıldık. Orada Daire Başkanımız Sayın Orhan CÜNİ Bey ile, Tetkik Hakimi Sayın Merve ÖZCAN Hanımefendi ve Uzlaştırma Cumhuriyet Savcısı Sayın Cengiz APAYDIN ile Görüştük  ve desteklerini aldık. 


Değerli Uzlaştırmacı Arkadaşlar,

Derneğimizin amacı siz  Degerli  Uzlaştırmacıların, görevini icra ederken karşılaşabilecekleri sıkıntıların ve   problemlerin üstesinden gelmek aynı zamanda haklarını savunmaktır.   Dernek merkezimiz Fatih'te olup, hali hazırda tadilat aşamasındadır. Dernek merkezimiz tamamlandıktan sonra, İstanbul’da bulunan 3 Büyük Adliye olan, Anadolu Adliyesi, Çağlayan Adliyesi ve Bakırköy Adliyesi cevresinde merkeze oranla daha küçük temsilcilikler kurmaktır. Merkez adresimiz ve temsilciliklerimizde, görüşme odaları, güvenlik ve sekreterya bulunacaktır.  Dolayısıyla bu alanlardan üyelerimizin maksimum fayda sağlaması amaçlanmaktadır. Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızla faaliyetteyiz. Üyelik talepleri 9 Nisan 2018 tarihinde itibaren Web sitemiz üzerinden alınacaktır. 
Özetle,
Derneğimizin amaçlarını belirledik ve bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerimize başladık. Sınavı kazanmış arkadaşlarımızı Yönetim Kurulumuz adına tebrik eder, üstlenmiş olduğumuz bu onurlu görevi  hakkıyla ifa etmemizi temenni ederim. Üstlendiğimiz  bu onurlu görevi ifa ederken birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi için İstanbul’daki tüm uzlaştırmacı arkadaşlarımızı derneğimiz çatısı altında görmekten büyük onur ve mutluluk duyacağımı ifade etmek ister, Saygılarımı Sunarım.
 

“ Gelenekten Geleceğe, Toplumsal huzura… “

İSTANBUL UZLAŞTIRMACILAR DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU   BAŞKANI
SERDAR ÖZDEMİR