Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98. yılını kutluyoruz. İşgal yıllarında gücünü milletten alan ve işgalci güçlere karşı kurtuluş mücadelesi veren bu Meclis bir milletin yeniden diriliş tarihini yazmıştır.  Bütün demokratik sistemlerde, parlamentolar kurucu bir değere ve öneme sahiptir. Fakat Türkiye Büyük Millet Meclisi, verdiği özgürlük mücadelesi ile bu anlam ve değerin en açık ve somut şekilde teşekkül ettiği apayrı bir örnektir.

Cumhuriyet, kazanılan kurtuluş mücadelesi sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında kuruldu. Kurtuluş Savaşı’nı yürüten Meclis, tüm olumsuz şartlara rağmen, ulusal egemenliğin ve bağımsızlığın sembolü hâline geldi. Cumhuriyetin ilanı ve onu takip eden reformlar bu Meclis eliyle gerçekleştirildi. 

Bugünün sıra dışı bir özelliği daha bulunmaktadır. Gazi meclisin kuruluş günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak hediye edilmiştir.  Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı. Çocuk umuttur, sevgidir, ülkenin geleceğidir. 

Bu düşüncelerle 23 Nisan 1920'den bugüne kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev alan tüm üyelerini tebrik ediyor, vefat edenleri rahmetle anıyor ve tüm çocuklarımızın, bayramını kutluyorum.